Česta pitanja u vezi LED rasvjete
- U čemu je ušteda?
- Kako LED žarulja od 10W može svijetliti istom jačinom kao klasična od 75W?
- Mogu li značajno uštediti ako već imam “štednu rasvjetu”?
- Kako i kada se vide navedene uštede?
- Mora li LED rasvjeta biti plavičasta?
- Kako se određuje kvaliteta rasvjete?
- Gdje se proizvode komponente LED rasvjete?
- Kolika je trajnost kvalitetne LED rasvjete?
- Imam li jamstvo na LED rasvjetu?
- Ima li područja gdje se LED rasvjeta ne može primjeniti?
- Moram li kompletno promijeniti rasvjetna tijela koja sada koristim?
- Kako se zbrinjava LED otpad?
- Što je lumen, što je lux?
- Što je kelvin, što je temperatura boje?
- Što je index uzvrata boje (CRI)?
U čemu je ušteda?
Količina uštede ovisi o vrsti i tehnologiji rasvjetnog tijela koje zamjenjujete LED rasvjetom. Zajedničko svoj drugoj rasvjeti je da energiju rasipa na toplinu u mnogo većoj količini nego LED rasvjeta stoga je ušteda prvenstveno u potrošnji električne energije. Međutim, značajno ćete uštedjeti i na troškovima održavanja i zbrinjavanja.
Kako LED žarulja od 10W može svijetliti istom jačinom kao klasična od 75W?
Oznaka u watima ne pokazuje jačinu svjetla nego potrošnju. U ovom slučaju kaže da na zamjeni jedne klasične žarulje koja troši 75W na sat LED žaruljom od 10W direktno štedite 65W. Informaciju o jačini svjetla daje podatak izražen u lumenima. Klasična žarulja od 75W i LED žarulja od 10W imaju podjednaku jačinu (900-950 lm).
Mogu li značajno uštediti ako već imam “štednu rasvjetu”?
Ako npr, imate neonske cijevi, u rasterima se nalaze starter i prigušnica. Prigušnica služi za ograničavanje struje, a starter osigurava predgrijavanje elektroda i postiže dovoljno veliki naponski impuls budući da se start fluorescentnih cijevi dešava u dvije faze: elektrode trebaju biti dovoljno ugrijane da počnu emitirati elektrone i mora postojati dovoljno veliko električno polje između elektroda da se ionizira plinsko punjenje i da dođe do izboja. Ta dva elementa troše takozvanu jalovu energiju što znači da troše električnu energiju i kad vam svjetlo nije uključeno. Neonska cijev koja je nominalne snage npr. 36W zbog tih elemenata troši barem 44W. Kompatibilna LED cijev troši 18-20W, a daje 50% više svjetla.
Ako koristite štedne žarulje sigurno vam je već poznato da sadrže živu koja je potencijalno opasna za ljude i okoliš. Ukoliko vam se štedna žarulja razbije potrebno je izvršiti praktički dekontaminaciju prostora pažljivim uklanjanjem svih ostataka žarulje i temeljitim provjetravanjem.
Štedna rasvjeta zbog svoh sadržavanja žive mora se pažljivo i odgovorno zbrinjavati dok se LED rasvjeta odlaže s ostalim elektroničkim otpadom.
Kako i kada se vide navedene uštede?
Najveću uštedu ćete uočiti već na prvom očitavanju potrošene struje. Dug vijek trajanja LED rasvjete te jednostavno zbrinjavanje o kojem ćete morati brinuti tek za nekoliko godina donijet će uštedu na održavanju i vašem vremenu.
Mora li LED rasvjeta biti plavičasta?
Plavičasta boja veže se uz same početke upotrebe LE dioda kao rasvjetnih tijela. Kod današnje LED rasvjete možete birati između hladno bijele, prirodno bijele, toplo bijele i RGB spektra boja. Naša preporuka za radne i stambene prostore je uvijek prirodno bijela boja.
Kako se određuje kvaliteta rasvjete?
Osnovni uvjet je da LED rasvjeta koja se koristi u EU mora biti proizvedena sukladno EU direktivama za tu vrstu proizvoda: LVD (Low Voltage Directive) i EMC (Electromagnetic Compatibility).
Najvažniji kriterij za većinu kupaca je trajnost proizvoda. U mnogo slučajeva trajnost koju navodi trgovac LED rasvjetom je 50.000 sati. To je podatak koji je najčešće “prepisan” sa specifikacija LED čipa – koji je samo jedna komponenta u LED rasvjeti. LED žarulja ili LED reflektor – ili LED rasvjeta općenito – ima i drugu neizostavnu elektroničku komponentu koja najčešće nema toliku trajnost. Radi se o driveru odnosno AC/DC napajanju. Nadalje, sam driver se sastoji od elektroničkih komponenti koje svaka za sebe imaju ograničenu trajnost. Zbog toga je trajnost LED rasvjete u cjelini jednaka trajnosti najslabije karike – a to je kod jeftinih proizvoda vrlo često puno manje od 50.000 sati. Uz to treba obratiti pažnju na duljinu i vrstu jamstva. Savjetovali bi smo sljedeće: ne pristajte na jamstvo koje je (obično sitnim slovima) ograničano na određeni maksimalni broj proizvoda koji mogu biti reklamirani pod jamstvom i ne pristajte na jamstveni rok kraći od 2 godine.
Treća važna stvar ne koju treba obratiti pažnju je indeks uzvrata boje ili Color Rendering Index (CRI), pogledajte: Što je index uzvrata boje?. Naša je preporuka da pri odabiru unutarnje rasvjete ne pristajete na CRI manji od 75 jer će svjetlo subjektivno izgledati neprirodno. Kod rasvjete elitnih prostora sada je uobičajeno koristiti LED rasvjetu koja ima CRI veći od 80-90.
Gdje se proizvode komponente LED rasvjete?
Komponente LED rasvjete se velikim dijelom proizvode u Kini. Čak i poznati svjetski brendovi često zbog komercijalnih razloga rade outsourcing proizvodnje iz matičnih zemalja u Kinu i druge zemlje jugoistočne Azije. Ta činjenica sama po sebi ne znači ništa u kontekstu procjene kvalitete proizvoda. Postoje standardi kvalitete koje određeni proizvođači odnosno proizvodi ispunjavaju ili ne ispunjavaju – i to je kriterij koji treba uvažavati prilikom izbora. Stari kriterij da “Made in …” ujedno označava kvalitetu proizvoda, u globalnoj, korporativnoj svijetskoj ekonomiji više ne vrijedi.
Kolika je trajnost kvalitetne LED rasvjete?
Uz ogradu da rok trajanja ovisi o nizu faktora (vlaga, temperatura, kvaliteta čipa) može se reći da je kvalitetna LED žarulja napravljena da svijetli 50.000 sati. To je otprilike 5 puta dulje od klasične žarulje.
Imam li jamstvo na LED rasvjetu?
LED žarulja je elektronički element i ima jamstvo kao i svaki drugi tehnički uređaj, dakle višegodišnje. LED rasvjeta nije potrošni materijal poput uobičajene rasvjete i u jamstvenom roku je možete reklamirati.
Ima li područja gdje se LED rasvjeta ne može primjeniti?
Danas postoji LED rješenje za svako rasvjetno tijelo, od bilo kojeg grla kućne žarulje do ulične rasvjete, stadionskih ili podvodnih reflektora. Slobodno nas pitajte za savjet!
Moram li kompletno promijeniti rasvjetna tijela koja sada koristim?
Možete nastaviti koristiti rasvjetna tijela koja imate, naravno ako su u dobrom stanju. Kod rastera za cijevi potrebno je napraviti manju preinaku (odspojiti starter i prigušnicu), a u sva ostala rasvjetna tijela možete jednostavno postaviti LED ‘žarulju’ s odgovarajućim grlom.
Kako se zbrinjava LED otpad?
LED se zbrinjava kao i svaki drugi elektronički otpad. Ne sadržava kemijski opasne tvari i nije potrebna nikakva posebna procedura.
Što je lumen, što je lux?
Lumen (lm) je jedinica mjere za količinu svjetlosti koju emitira neki izvor. Lux (lx) je mjera rasvijetljenosti površine odnosno lumen po kvadratmom metru (lm/m2). Luxe možemo jednostavno izmjeriti lux-metrom. Da bi izmjerili lumene odnosno ukupnu količinu svjetla koju emitira neki izvor, morali bi smo mjeriti svjetlo u svim smjerovima u kojima ih taj izvor emitira.
Što je kelvin, što je temperatura boje?
U tehnologiji rasvjete Kelvin je jedinica za izražavanje temperature boje svjetlost. Ne radi se o svjetlini već o nijansi, što nam govori o toplini ili hladnoći svjetlosti. Što je viša temperatura boje u kelvinima to nam se svjetlost čini hladnijom jer je u spektru zastupljenija plava komponenta. Za usporedbu, prirodna sunčeva svjetlost je u rasponu od 3500K (u zoru) do 5300K (u podne).
Što je indeks uzvrata boje?
Indeks uzvrata boje (CRI – Color Rendering Index) je sposobnost svjetlosnog izvora da prikaže boje postojećih objekata što sličnije idealnom svjetlosnom izvoru (sunčanom svjetlu). Vjerniji prikaz boje koju daje ulična rasvjeta može pomoći vozačima da na vrijeme uoče potencijalne opasnosti te manje zamara oči. Dobar CRI je 75 ili više. Za usporedbu, indeks uzvrata boje sunčeve svjetlosti je referenca i iznosi 100, indeks uzvrata fluorescentne rasvjete je 70-85, a npr. natrijeve ulične svjetiljke svega 20-30. CRI kod kvalitetne LED rasvjete iznosi 80-90 kod unutarnje rasvjete odnosno 75-85 kod vanjske rasvjete.